Lisdodde op het parkeerterrein – Groen in de Wijk
Spreek tekst uit
Lisdodde tref je aan bij oevers van plassen of slootkanten. De kenmerkende bruine ‘sigaren’ maken het een plant die je laat dagdromen van de ommelanden op een zomerdag met koeien in de wei en de roep van grutto’s in de verte. In Vinkhuizen staat de lisdodde ook op het parkeerterrein, onder meer bij de Ommelandenflat in een zogenaamde ‘wadi’ of regentuin.
Lepelaar
Kenners van het Midden-Oosten waren altijd al vertrouwd met het begrip ‘wadi’. Het is een Arabisch woord voor een dal dat een groot gedeelte van het jaar droog staat, maar bij regentijd een rivier herbergt. De wadi kwam rond 1992 in Nederland als ‘Water Afvoer Drainage en Infiltratie’. Bij hevige regenbuien kan het riool in een versteende omgeving de waterafvoer niet altijd aan. Het resultaat is ondergelopen straten en kolkende toiletten. Om de afvoer naar het riool te vertragen is een greppel met daarin wateropvangend lavasteen of grind een natuurlijke oplossing. In de Stad was aan het begin van de eeuw de Lepelaar in Piccardthof één van de eerste straten om een wadi te krijgen. Een wadi is een beetje saai: een greppeltje met wat gras. Het kan echter spannender.
Regentuin
In 2021 ging Nijestee aan de slag met het verduurzamen van de drie grote flats aan de Goudlaan. Niet alleen de gebouwen uit 1969 zelf werden aangepakt, maar ook de buitenruimte. Voor de flats liggen parkeerterreinen die nogal versteend waren met maar weinig groen. Voor een betere afwatering werd daarbij voor de Ommelandenflat (en de Goudflat) een bijzondere wadi aangelegd. In de wadi is een grote rijkdom van planten gepoot, wat de ecologie rondom de flat enorm verbetert. Zo’n wadi met veel planten heet een ‘regentuin’ of een ‘raingarden’. Doordat de grond in de greppel meestal vochtig is, gedijt ook de lisdodde en zo hebben we een stukje landelijke beleving aan de voet van een stadse flat zelfs tussen het geparkeerde blik in.
Wil je meer weten over wadi’s en regentuinen of heb je vragen of ideeën over groen of klimaatadaptatie in Vinkhuizen? Stel ze aan de wijkklimaatambassadeur Mennie Oosterhuis: [email protected]
Foto en tekst: Paul Borggreve
Volg ons op Instagram voor korte updates over uw wijk.
Verbonden organisaties
WOV – Wijkoverleg Vinkhuizen
Wijkoverleg Vinkhuizen is dé bewonersorganisatie voor de wijk Vinkhuizen en behartigt de belangen van alle wijkbewoners.
Adres
Vragen en contact
Heeft u vragen, opmerkingen of ideeën voor uw straat of uw buurt? Neem dan contact op met het bestuur van Wijkoverleg Vinkhuizen of met één van de coördinatoren. Vragen zijn altijd welkom! We kunnen niet alle problemen oplossen, maar altijd wel constructief meedenken.
Voor algemene vragen: [email protected]
Voor financiële vragen: [email protected]
Voor vragen over communicatie: [email protected]
Voor vragen over Wijknieuws Vinkhuizen: [email protected]
Voor vragen over rondbrengen van flyers: [email protected]
Voor vragen over groen: [email protected]
Voor vragen over verkeer: [email protected]