Joana Duarte laat Vinkhuizen een stukje Portugal zien
Spreek tekst uit
In Raamgalerie De Prachtvink bij Winkelcentrum Vinkhuizen exposeert tot en met 30 november 2025 de Portugese kunstenaar Joana Duarte met een bewerkte foto uit de serie ‘A Picture is Worth a Thousand Lies’. De basis van het kunstwerk is een jeugdfoto van Joana zelf. Sinds kort woont ze in Vinkhuizen. Na opleidingen in schilderen en museologie in Lissabon is ze in Groningen voor een master aan het Frank Mohr instituut. Paul Borggreve ging met haar in gesprek.
Waarom ben je in Vinkhuizen komen wonen?
Nou, ik ben naar Groningen gegaan, omdat ik op zoek was naar een plek die me kon uitdagen in hoe ik denk en werk. Deze stad voelt vol experiment. Mijn partner en ik vonden toevallig een flat in Vinkhuizen, dus dat was niet helemaal gepland. De wijk zorgt wel voor het ritme waarnaar ik hunkerde.
Wat is zo bijzonder aan foto’s?
Foto’s verleiden door te pretenderen dat ze eerlijk zijn. Ze behouden en verstoren je herinnering tegelijkertijd. In die tegenstelling ademt mijn werk. De basis van huidige project is mijn familiearchief. Ik onderzoek dat niet uit heimwee, maar uit confrontatie. De foto’s vertellen verhalen van liefde, afwezigheid en ontkenning. Ze laten me ontdekken hoe het geheugen is opgebouwd en hoe beelden de ‘waarheid’ kunnen herschrijven. De bedoeling van mijn kunst is dat mensen zichzelf kunnen herkennen en ondervinden hoe hun eigen herinneringen verschuiven.
Waarom zijn herinneringen belangrijk?
Ons geheugen vormt wie we zijn. Maar het is kwetsbaar en kieskeurig. Sommige dingen herinneren we levendig, andere vergeten we en soms scheppen we gebeurtenissen die er nooit waren. Familie, het gezin waaruit je komt, staat in het geheugen centraal. Het gezin is de eerste wrijving die we meekrijgen, vol teerheid en breuken. We herschrijven onze jeugd, zelfs als we aan haar trachten te ontsnappen.
Waarom willen mensen liegen op foto’s?
We liegen niet uit boosaardigheid, maar omdat we verlangen naar harmonie en een thuisgevoel. Toch blijven de barstjes er altijd.
Meer over Joana’s expositie op: https://prachtvink.blogspot.nl
Foto: Portret Joana Duarte (foto van de kunstenaar)
Tekst: Paul Borggreve
